Jak dbać o drewno

Lite Drewno

W naszej pracowni wykonujemy produkty wyłącznie z litego drewna. Deski są rozcinane jedynie wzdłużnie w celu usunięcia bieli, rdzenia czy niedoskonałości, następnie sklejane w blaty z zachowaniem pięknego, naturalnego usłojenia drewna. Nie stosujemy tańszych klejonek na mikro-wczepy, gdzie blaty są klejone zarówno wzdłuż jak i w poprzek włókien z małych elementów, w efekcie czego powierzchnia przyjmuje wygląd różnokolorowej mozaiki.
Wszystkie składowe elementy mebla są również pełne w całym swym przekroju, w swoich produktach nie pogrubiamy sztucznie blatów jedynie na krawędziach (chyba że na specjalne życzenie klienta) oraz nie wykonujemy elementów pustych w środku.

Niepowtarzalność

Drewno jest materiałem naturalnym, każdy wykonany z niego stół czy blat będzie miał niepowtarzalny rysunek i wybarwienie. Wykorzystujemy jedynie odpowiednio wyselekcjonowane i wysuszone drewno dębowe lub jesionowe, są to gatunki twarde, stabilne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Gotowy produkt jest zabezpieczany według preferencji klienta woskiem twardym olejnym lub lakierem co czyni go odpornym na działanie wody. Lakier zatyka pory drewna, w efekcie powierzchnia zyskuje bardzo dużą odporność na uszkodzenia i wodę, uwydatnia rysunek słojów, w dotyku jednak nie będzie to powierzchnia tak ciepła i naturalna. Wosk twardy olejny jest naszym zdaniem najlepszym preparatem do impregnacji drewna litego, nie zatyka porów, podkreśla rysunek usłojenia i również zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami czy wodą. Odnawianie tak zabezpieczonego mebla jest bardzo proste, wystarczy nanieść wosk twardy olejny na powierzchnię i po chwili zetrzeć nadmiar. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia jest naturalna, ciepła w dotyku, pięknie prezentuje rysunek drewna, niezależnie od wybranego akcentu kolorystycznego.

Parametry Techniczne

Należy pamiętać że kolor w rzeczywistości może nieznacznie różnić się od tego z palety jest to spowodowane tym że każdy kawałek drewna jest nieco inny i inaczej reaguje na barwienie, ma na to również wpływ ustawienie monitora. Odcień i układ słojów czy sęków również będzie nieco inny w każdym produkcie. Dla produktów wykonywanych ręcznie tolerancja wymiarów wynosi +-3mm. Zakupione produkty są przeznaczone do użytkowania wyłącznie wewnątrz pomieszczeń gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza, należy również unikać długotrwałego kontaktu z wodą. Wymienione wyżej cechy nie są wadą i wynikają z właściwości naturalnego materiału jakim jest drewno.

Wykonany ręcznie mebel z drewna litego, przy odpowiednim użytkowaniu, będzie służył przez pokolenia i stanowił piękny, ponadczasowy element wystroju każdego wnętrza.

Właściwości Drewna

Drewno jest materiałem higroskopijnym (wchłania wodę z powietrza), w związku z tym meble z niego wykonane można przechowywać wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Optymalna wilgotność to 45%-65% natomiast temperatura 15-30 stopni Celsjusza. Nie należy narażać mebli na nasłonecznienie co może prowadzić do nadmiernego nagrzania i pękania powierzchni. Szczególnie w zimie nie można ustawiać mebli z drewna litego blisko urządzeń grzewczych. Zabezpieczone woskiem twardym olejnym lub lakierem drewno jest odporne na krótkotrwałe oddziaływanie wody, należy jednak pamiętać aby nie narażać go na długotrwałe. Ze względu na swoje właściwości najgroźniejsza dla drewna jest skrajna, szybka zmiana temperatur. Gorące i bardzo zimne naczynia położone bezpośrednio na powierzchni mogą pozostawić nieestetyczne ślady i odbarwienia. Ostre i ciężkie przedmioty mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne powierzchni. 

Prawidłowe użytkowanie

Należy często czyścić powierzchnię drewna bawełnianą zwilżoną ściereczką aby nie dopuścić na wniknięcie nieczystości w pory drewna. Nie należy stosować agresywnych lub ściernych środków czyszczących jak i bardzo gorącej wody. Desek do krojenia/serwowania i innych mniejszych przedmiotów z drewna nie wolno nigdy myć w zmywarce do naczyń.

Niezabezpieczone produkty z naszej oferty jak blaty czy schody należy jak najszybciej zaimpregnować i zabezpieczyć przed wchłanianiem wilgoci. Należy je również do czasu montażu przechowywać wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia leżące na płaskiej powierzchni (oparte o ścianę mogą się z czasem wygiąć) oraz nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania.

Pielęgnacja

Powierzchnie drewniane zabezpieczone woskiem twardym olejnym powinno się odnawiać co 6 miesięcy. Należy na czysty, suchy blat nanieść równomiernie warstwę wosku twardego olejnego pędzlem lub szmatką, po 10 minutach zetrzeć nadmiar bawełnianą ściereczką. Naturalny olej i pasta z wosku pszczelego dostępne w naszym sklepie służą do odnawiania i impregnacji desek do krojenia i innych drewnianych przedmiotów zabezpieczonych w ten sposób. Do odnawiania powierzchni blatów zabezpieczonych woskiem twardym olejnym najlepiej używać tego samego produktu.

Deski do krojenia sztorcowe

Sztorcowe deski do krojenia są zabezpieczane olejem w całym swym przekroju a powierzchnia pastą z wosku pszczelego. Deski takie są niezwykle trwałe ale trzeba pamiętać o kilku zasadach prawidłowego użytkowania. Desek takich nie wolno wkładać do zmywarki do naczyń. Nie należy też stosować agresywnej chemii ani nie pozostawiać deski zanurzonej w wodzie. Najlepiej po skończonej pracy przetrzeć deskę pod wodą bawełnianą ściereczką i postawić w pozycji pionowej do wyschnięcia. Co 3-6 miesięcy powinno się ją też ponownie zabezpieczać. Można do tego użyć dostępnych w naszym sklepie środków. Wystarczy na suchą i czystą deskę nanieść odrobinę pasty z wosku pszczelego i wetrzeć równomiernie na całej powierzchni, czynność powtórzyć z każdej strony. Można też przy bardziej wyeksploatowanej desce użyć najpierw oleju. Rozprowadzamy obficie olej na wierzchniej stronie deski, czekamy około 10min, następnie wycieramy do sucha. Po tym zabiegu koniecznie należy użyć pasty z wosku pszczelego w celu zamknięcia porów drewna.

Tradycyjne deski do krojenia

Deski tradycyjne i do serwowania również nie należy myć w zmywarce, nie stosować agresywnej chemii oraz nie pozostawiać w wodzie. Trzeba pamiętać że podobnie jak w przypadku blatów drewnianych mogą powstać odbarwienia powierzchni jeśli bezpośrednio na deskę położymy gorące lub bardzo zimne przedmioty. Zaleca się również ponowne nakładanie pasty z wosku pszczelego co 3-6 miesięcy. W przypadku desek do serwowania można również użyć wosku twardego olejnego.